اخبار و تازه های گردشگری یکشنبه 17 مرداد 1395 ساعت 3:19

برج کانتون / گوانگژو چین

برج ۶۰۰ متری کانتون در گوانگژو چین واقع شده ،این برج سال ۲۰۰۴ در رقابتی که با عنوان new proposal for the plot of land برگزار میشد رتبه ی اول رو کسب کرد. به این خاطر که طراحان برج سعی داشتند در عین حفظ هویتی ساده برای برج، پیچیدگی خاصی هم توی طراحیشون داشته باشن.

برخلاف بقیه ی آسمان خراش ها که معمولا حالات مردونه دارن... زاویه دار و ساده و سنگین و بر پایه ی تکرار،کانتون با بلندی و باریکی و نرمش و سطوح صاف خودش شناخته میشه و به گونه ای تقلیدی از شکل زن هست.


ماهیت تکاملی ای که در روند طراحی به کار رفته مستقیما در تمامی بخش های سازه، صفحات طبقات و نحوه ی جهت گیریشون و ... دیده میشه. اندازه،خصوصیات و آشکاری و در معرض دید بودن هر طبقه با سایر طبقات متفاوته و به عمد اینطور طراحی شده تا به نیاز های متفاوت استفاده کننده هاش پاسخ بده.تراکم حلقه ها و ستون های به کار رفته در نمای برج هم در محل های مختلف متفاوت هست. 

 

 
فرم داینامیک پیچشی بنا از محور های مستقیمی تشکیل شده که هسته ی سازه رو محاصره می کنند و در وسط برج بخشی رو که "کمر" سازه شناخته میشه به وجود میارن.این بخش طوری طراحی شده که کوچکترین بخش برج باشه و بتونه محور آسانسور ها و پلکان فرار از آتش رو در خودش جا بده،این بخش مساحتی معادل ۱۵.۶ متر مربع داره.

 

 
اندازه سطوح کف و تراکم حلقه ها و ستون ها توسط دو بیضی که بر کل سازه سیطره دارن تعیین شده،که در کنار هم رنجی از شرایط متفاوت رو ایجاد می کنن. با بالا رفتن سازه، تراکم ستون ها و حلقه ها کمتر میشه و فضای شفاف تر و باز تری به وجود میاره که برای فعالیت های گروهی مثل مشاهدات سرگرم کننده استفاده داره،و وقتی به پایین میریم با تراکم بیشتر در ناحیه ی "کمر" ساختمان فضایی محرمانه تر و اداری به وجود میاد.

 

منبع:   تعداد بازدید : 1065 نوشته شده توسط: همای آسمان

کلمات کلیدی: 


بازگشت

لینک های مفید خدمات الکترونیکی نماد اعتماد الکترونیکی تماس با ما

logo-samandehi
قم، بلوار سمیه، جنب کوچه 16، همای آسمان
تلفن تماس : 37733105 (025)
دورنگار : 37735857 (025)
پست الکترونیک : info@itabest.com

تمامی حقوق این وب سایت متعلق است به سامانه رزرواسیون آنلاین مراکز اقامتی ایتا