اخبار و تازه های گردشگری شنبه 2 مرداد 1395 ساعت 3:16

دیدنی های اسلوونی

اطلاعات کلی کشور اسلوونی و جاذبه های گردشگری آن

پرچم کشور اسلوونی


 
نقشه سیاسی کشور اسلونی


نقشه جغرافیای اسلوونی


 
اطلاعات کلی کشور اسلوونی

جغرافیا
 
جمهوری اسلوونی (به اسلوونیایی: Slovenija) کشوری است در جنوب اروپای مرکزی. پایتخت و بزرگ ترین شهر آن لیوبلیانا است.
اسلوونی از سوی غرب با ایتالیا، از شمال با اتریش، از جنوب و جنوب شرقی با کرواسی و از سمت شمال شرق با مجارستان هم مرز است.
کشور اسلوونی با ۲۰،۲۷۳ کیلومتر مربع (۷۸۲۷ مایل مربع) مساحت در مرکز قاره اروپا و در مجاورت رشته کوه آلپ و دریای آدریاتیک واقع است.
محیط ۲۸۳۱ کیلومتری اسلوونی از سمت شمال به اتریش، از سمت شرق به مجارستان، از سمت جنوب به کرواسی و از سمت غرب به ایتالیا محدود می شود.

اسلوونی سرزمین ناهموار با آب و هوای متنوع است. مناطق شمالی آب و هوایی سرد و کوهستانی و مناطق جنوبی و غربی آب و هوایی معتدل دارند. پست ترین بخش این سرزمین در ساحل دریای آدریاتیک (هم سطح آب های آزاد جهان) و بلندترین نقطه آن در قلّه"تری گلاو"با ۴۶۸۲ متر ارتفاع واقع است. مراتع طبیعی و دشت های سرسبز بیش از ۰۲ درصد از خاک اسلوونی را شامل می شوند و حداقل ۸۲ درصد از پهنه این سرزمین مستعد کشاورزی است.
این کشور جغرافیای بسیار متنوعی دارد به طوری که در کمتر از 2 ساعت از اسکی به ورزش های آبی می رسید.
بخش اعظم اسلوونی متشکل از کوهستانها است از جمله کوههای آلپ، کاراوانکن و آلپ جولیای. در شرق تپه ها در مجاورت دره دراوا جای دارد، در غرب، اسلوونی ساحل بسیار کوتاهی به دریای آدریاتیک دارد ،و اکثر جمعیتش، در شهر لیوبلیانا و حومه آن زندگی می کنند.اگرچه وسعت اراضی کشاورزی بسیار اندک است، ولی وجود چراگاههای کوهستانی باعث رونق دامپروری شده اند.
رودهای مهم: دراوا ، ساوا ، مورا.
بلندترین نقطه: تریگلاوات 2864 متر.
آب و هوا: جنوب و غرب آب و هوای مدیترانه ای دارد ،در شمال و شرف تنوع دمایی بیشتری هست
 
تاریخ معاصر
اسلوونها طی قرون ششم و هفتم میلادی به غرب بالکان داخل شدند . در قرن نهم این منطقه بین چندین فرمانروای آلمانی تقسیم گشت و تنها اسلوونی در جنوب کارنیولا در برابر نفوذ آلمانها مقاومت کرد.
در 1335 کارنیولا تحت سلطه هاپسبورگ اتریش رفت، و هر چند تقریبا به طور مداوم تا 1918 تحت حکومت هاپسبورگ بود، ولی اسلوونها توانستندهویت ملی خود را حفظ کنند. 
تشویق رسمی زبان اسلوونیایی تحت حکومت فرانسه ناپلئونی (1809 تا 1814) به احیای ملی اسلوونی در قرن نوزدهم نیرو داد.
زمانی که امپراتوری هاپسبورگ از هم پاشید، اسلوونها به (0صربها)) و کراواتها و مونته نگرویها پیوستند و کشور جدیدی را که در 1929 به یوگسلاوی تغییر نام داد تشکیل دادند. هنگامی که یوگسلاوی در 1945 تبدیل به کشور فدرال کمونیستی گشت، اراضیاسلوونیا به عنوان جمهوری اسلوونی به رسمیت شناخته شد.
پس از مرگ تیتو، رئس جمهور یوگسلاوی، در 1980 پایه های این فدراسیون به دلیل بحرانهای ملی گرایانه متزلزل گردید. اسلوونیثروتمندترین بخش یوگسلاوی به سوی دموکراسی سوق یافت.
 
حکومت
240 عضو مجمع و رئیس جمهور ، که نخست وزیر و کابینه را انتصاب میکند ، با رأی تمامی افراد بالغ برای چهار سال مستقیما انتخاب میشوند.
احزاب عمده سیاسی عبارتند از :
حزب لیبرال دموکرات
حزب دموکرات مسیحی
حزب احیای دموکراتیک (کمونیست سابق).
 
اقتصاد:
اگرچه وسعت اراضی کشاورزی بسیار اندک است، ولی وجود چراگاه های کوهستانی باعث رونق دامپروری شده اند. در قسمتهای شمال غربی، معادن عظیمی از جیوه قرارگرفته است، که همراه با صنایع سبک و صنعت گردشگری، نقش مهمی در تأمین درآمدهای کشور، ایفا می کنند. در سالیان اخیر، رشد صنایع دستی و محلی در این کشور، بسیار چشمگیر بوده است.
اسلوونی دارای ذخایر غنی از قلع، روی، زغال سنگ و سنگ های ساختمانی است. از سوی دیگر، عبور رودخانه ساوا از داخل این کشور باعث شده تا ظرفیت قابل توجهی از توان تولید انرژی الکتریکی در اسلوونی ایجاد شود.اسلوونی با پیروی از یک مدل اقتصاد باز به یکی از کشورهای موفق در حوزه بالکان تبدیل شده و برای سرمایه گذاران شرق اروپا به مثابه یک بهشت اقتصادی است.


مناطق دیدنی کشور اسلوونی:

دریاچه بلد (lake bled)


غار پاستوجنا (postojna cave)


 
روستای جولیان در دامنه کوه های آلپ (julian alps)

پل سه گانه (triple bridge)
دریاچه کرکنیکا (lake cerknica)کلیسای کوچک روسی (russian chapel)


موزه هنرهای مدرن (moderna galerija ljubljana)
منبع:   تعداد بازدید : 1236 نوشته شده توسط: همای آسمان

کلمات کلیدی: 


بازگشت

لینک های مفید خدمات الکترونیکی نماد اعتماد الکترونیکی تماس با ما

logo-samandehi
قم، بلوار سمیه، جنب کوچه 16، همای آسمان
تلفن تماس : 37733105 (025)
دورنگار : 37735857 (025)
پست الکترونیک : info@itabest.com

تمامی حقوق این وب سایت متعلق است به سامانه رزرواسیون آنلاین مراکز اقامتی ایتا