اخبار و تازه های گردشگری یکشنبه 9 آبان 1395 ساعت 11:27

دریاچه پنج گل چین | بهشتی پنهان در میان کوه ها

تا به امروز از جاذبه های کشور چین برایتان زیاد تعریف کردیم و به چندین منطقه جذاب این سرزمین زیبا سفر نمودیم. اما زیبایی های چین بی پایان است و در گوشه گوشه اش جذابیت هایی را به نمایش گذاشته که هر کسی را راغب می کند برای یک بار هم که شده در زندگییش به این مکان سفر کند.

این بار می خواهیم به مکانی برویم که بدون شک غرق در زیبایی و لطافتش می شوید. مقصدمان دریاچه ی پنج گل در چین است؛ جایی که به وضوح می توان شکوه طبیعت را دید؛ دنیایی رنگارنگ در میان آب های شفاف دریاچه …

اینجا شبیه تابلوی نقاشی است، به انتخاب هزاران بازدیدکننده که از سراسر دنیا برای دیدن دریاچه ی پنج گل به چین می آیند اعتماد کنید و با ما همراه شوید تا باهم از طبیعت ناب لذت ببریم.
 

چرا دریاچه پنج گل؟


_ آبی زلال همچون آینه دارد.

_ از زیباترین دریاچه های چین است.

_ منظره ی فوق العاده و خیره کننده ای دارد.
 




آشنایی با دریاچه پنج گل چین

می خواهیم غرق در هنر دست طبیعت شویم…

میان گیاهان رنگارنگ و خوشبو گام برداریم و آرام آرام به دریاچه ای برسیم که مانند بهشتی در زمین است… به سوی پنج گل می رویم.

دریاچه پنج گل ( Five-Flower Lake ) که با نام ( Wuhua Hai Lake ) هم شناخته می شود، در پارک ملی جیوژایگو ( Jiuzhaigon ) قرار دارد. به این پارک ملی دره جیوژایگو هم می گویند، دره ای سرسبز و پر طراوت …

اینجا یکی از ذخایر طبیعی مهم استان سیچوان Sichuan ) چین است. اما چرا این دریاچه تا این اندازه زیبا و منحصر به فرد شده ؟

پنج گل عمق کمی دارد و همین از علت های زیباتر شدن دریاچه است، تنه های درختان و گیاهان گوناگون در زیر آب دریاچه پنج گل آرمیده اند. تابیدن نور خورشید به آب دریاچه و انعکاس رنگ گیاهان در آب زلال منظره ای فوق العاده را پدید آورده است.

سایه ی فیروزه ای، سبز، زرد و نارنجی در پنج گل هم زمان باهم قابل مشاهده هستند، محلیان به این مکان رقص رنگین کمان هم می گویند چرا که اینجا دنیایی از نور و رنگ وجود دارد…

نکته ای که دریاچه ی پنج گل را ویژه کرده پیدا بودن کف آن است. حتی ماهی های ریزی که در آن شنا می کنند هم به وضوح قابل مشاهده هستند، همین است که دریاچه ی گل را به بهشتی در قلب چین تبدیل کرده است، جالب است بدانید که شفاف بودن آب پنج گل به علت زیاد بودن کربنات کلسیم طبیعی موجود در آب آن است و در هیچ فصلی کدر نمی شود، در میان پنج گل آبشاری هم وجود دارد که دریاچه را به دو قسمت یا دو دریاچه ی کوچک تر تقسیم می کند. در دره ی جیوژایگو ۱۷ دریاچه وجود دارد که به جرات می توان گفت این مورد از برترین آنها است.

جیوژایگو در لغت به معنی دره ای است که ۹ روستا را در خود جای داد. از سال 1992 میلادی تا کنون دره جیوژایگو جزو میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است و در سال 1997 میلادی هم به عنوان یکی از مهم ترین ذخایر بیوسفر ( زیست کره ) دنیا شناخته شد.
 




 

علت رنگارنگ بودن دریاچه پنج گل

بازی با رنگ از مهم ترین دلایل شهرت دریاچه ی پنج گل است.

آبی، سبز، نارنجی، زرد و حتی بنفش و ارغوانی … اینجا مکانی برای جلوی زیبایی آفرینش پرورگار است.

ولی علت وجود این همه رنگ در دریاچه ای کوچک چیست؟ پنج گل چه ویژگی خاصی دارد که این گونه رنگارنگ شده است؟

باهم رنگ های دریاچه را بیشتر بررسی می کنیم.

اگر از بالا به پنج گل نگاه کنید آن را به رنگ آبی یا سبز می بینید و گاهی هرچه نزدیک تر می شوید آبی جای خود را به سبز زمردین می دهد، زمانی که میزان مواد معدنی آب بالا تر می رود رنگ آب کمی به زردی هم می زند.

شاخه و تنه های درخت خزه گرفته ی موجود در کف دریاچه هم رنگ قهوه ای و سبز را به این رنگین کمان اضافه می کنند.

در فصل پاییز تصویر درختان انبوه اطراف دریاچه در آب می افتد و دریاچه را غرق در رنگ های بنفش، نارنجی، زرد، سبز و قرمز می کنند و وجود مقدار زیادی کربنات کلسیم در آب همه ی رنگ ها را جذاب تر و شفاف تر جلوه می دهد. این است راز زیبایی شگرف پنج گل.
 





تفریحات دریاچه پنج گل

مسلم است که لذت بردن از زیبایی های دریاچه در دامان طبیعت و پیاده روی در اطراف دریاچه بهترین تفریح پنج گل است اما می توانید برای لذت بردن بیشتر از سفرتان در اطراف دریاچه کمپ بر پا کنید و ساعاتی را با دوستان و خانواده خوش بگذرانید.

دوربینتان را فراموش نکنید، عکاسی از این دریاچه از برترین تفریحات منطقه ی جیوژایگو محسوب می شود.

همچنین از دیدن حیوانات و حیات وحش ناب این منطقه هم می توانید لذت ببرید، بسیاری از حیوانات همچون پاندا، پرندگان گوناگون، روباه، ماهی و… در پارک جیوژایگو زندگی می کنند.
 




 

دریاچه پنج گل از نگاه بومیان و افسانه های آن

در افسانه های بومیان منطقه ی جیوژایگو، این دریاچه محل زندگی پریان است و دریاچه ای مقدس به حساب می آید. هنوز هم برخی از آن ها اعتقاد دارند که پریان در گذشته از درون این دریاچه بیرون می آمدند.

به احتمال زیاد تنه های درختان پوشیده از جلبک که در کف دریاچه هستند روستائیان را به اشتباه می انداخته و فکر می کردند که در دریاچه شبه دیده اند.

یکی دیگر از دلایلی که بومیان فکر می کردند پنج گل محل زندگی جن و پریان است یخ نزدن آب دریاچه در زمستان است، زیرا تمامی اطراف دریاچه در این فصل منجمد می شوند به غیر از پنج گل که صد البته علت آن مواد معدنی موجود در آب است نه پریان.

علاوه بر گازها و مواد معدنی، ارتباط این دریاچه با دریاچه ی چانگ از طریق کانال علتی دیگر بر یخ نزدن آب آن است زیرا چانگ مقدار زیادی آهک در خود دارد که موجب بالا رفتن دمای آب و جلوگیری از بخ زدگی می شود.

همچنین بومیان عقیده دارند که سرسبزی تمامی منطقه به دلیل وجود دریاچه پنج گل است زیرا آب این دریاچه مقدس است و سبب طراوت و تازگی گیاهان و شکوفایی گل ها می شود.

از افسانه های جالب دیگری که در رابطه با این دریاچه می گویند این است که: 

الگویی شبیه به پای گوزن در این منطقه وجود دارد که البته به دلیل سرسبزی منطقه واضح قابل مشاهده نیست، بومیان عقیده دارند این رد پا متعلق به گوزن مقدس است، خدای کوه از این گوزن خشمگین بوده و قصد کشتن وی را داشته است، گوزن در این منطقه در حال فرار بوده که خدایان دیگر جلوی خدای کوه ها را می گیرند و اجازه نمی دهند گوزن را بکشد و او تنها موفق می شود پای گوزن را از بدنش جدا کند.

گوزن مقدس به شدت به زمین می خورد و به دریاچه ی پنج گل سقوط می کند و سبب رنگین شدن آب این دریاچه می شود.

از افسانه های دیگر:

می گویند یکی از الهه های کهن آینه ای که معشوقه اش به او داده بود از دستش رها شد و چندین تکه شد، یکی از تکه های این آینه داخل دریاچه ی پنج گل افتاد و آب دریاچه را رنگین همچون رنگین کمانی هفت رنگ کرد.

در حال حاضر ۱۰۰۰ نفر ساکن منطقه ی جیوژایگو هستند، اما گفته می شود در گذشته ۷۰,۰۰۰ روستایی در اینجا زندگی می کردند.
 




آشنایی با پارک ملی جیوژایگو

دره یا پارک ملی جیوژایگو  72 هزار هکتار مساحت دارد و همانطور که اشاره کردیم در شمال استان سیچوان قرار دارد. سیچوان در جنوب غربی کشور چین است. این پارک ملی منطقه ای کاملا حفاظت شده می باشد که چندین روستا، آبشار و دریاچه را شامل می شود.

انواع گونه های حیوانات و جانوان در این پارک ملی وجود دارند برای مثال ۱۴۰ گونه ی پرنده در جیوژانگو شناسایی شده اند. کوه های این پارک ملی از 2000 متر تا 4500 متر ارتفاع دارند.

دره ی جیوژایگو سالانه میزبان هزاران گردشگر است، در سال ۲۰۰۳ میلادی آماری از ساکنان این منطقه گرفته شد که 1000 نفر بر آورد شد و 112 خانواده بودند، مردمان این منطقه در گذشته با کشاورزی امرار معاش می کردند اما امروزه به دلیل حفاظت شدن پارک ملی آن ها اجازه ی کشاورزی ندارند و با حقوقی که به عنوان یارانه از دولت می گیرند و یا فروختن سوغات و صنایع دستی به گردشگران در آمد زایی می کنند.
 





بررسی جغرافیایی

سه سوی دریاچه ی پنج گل را کوه در بر گرفته؛ کوه هایی که پوشش گیاهی غنی ای دارند. پارک ملی جیوژایگو در قسمت شمالی سیچوان و تقریبا مرکز چین قرار گرفته است.

گر چه گردشگری و رفت و آمد بازدیدکنندگان به این منطقه بسیار زیاد است اما به دلیل آب و هوای خوب و شرایط مناسب هنوز هم روستائیانی هستند که در جیوژایگو زندگی می کنند. برای همین قوانین بازدید از پارک ملی و دریاچه ی پنج گل بسیار سختگیرانه می باشد، تا هم به محیط زیست منطقه آسیب نرسد و هم روستائیان بتوانند به زندگی خود ادامه دهند.

این پدیده ی زیبای طبیعی از دریاچه های آب شیرین چین است و در دره ای به نام ریزه ( Rize ) واقع شده است. مساحت آن 13.8 هکتار و عمقش در بیشترین نقطه ۵ متر می باشد و مانند گوهری ارزشمند در جیوژایگو می درخشد.

اگر بخواهیم دقیق تر اشاره کنیم، جیوژانگو قسمتی از کوه مین شان ( Min Shan ) می باشد.

پنج گل در پایان رودخانه ی پیکوک ( Peacock River ) به معنای طاووس تشکیل شده است. این رود از دریا 2472 ارتفاع دارد و رودخانه ای سطحی می باشد.
 




 

آب و هوا | بهترین فصل سفر

دره ی جیوژایگو آب و هوای معتدلی دارد اما بادهای سردی در این ناحیه می وزد و زمستان خشکی دارد.

دریاچه در فصل بهار: آرام آرام رنگ و بوی زمستان کم می شود اما هنوز در بهار هوای دره جیوژایگو سرد است، در گرم ترین روزها حدودا دمای هوا به ۱۸ درجه ی سانتی گراد می رسد، برف ها شروع به ذوب شدن می کنند و گیاهان از خواب زمستانی بیدار شده و کم کم جوانه می زنند، پرندگان مهاجر که به سرزمین های جنوبی رفته بودند باز می گردند و با باز شدن شکوفه ها گردشگران هم بیشتر و بیشتر برای دیدن دریاچه ی پنج گل می آیند.

در فصل تابستان: با فرا رسیدن فصل تابستان دمای هوا بالاتر می رود و ثباث بیشتری میان هوای روز و شب ایجاد می شود. درجه حرارت در این فصل در اطراف دریاچه پنج گل حدودا بین ۱۹ الی ۲۲ درجه ی سانتی گراد است اما هنوز هم اختلاف دما میان شب و روز وجود دارد. باران هایی که در فصل بهار می بارند گاه گاه در اوایل تابستان هم می بارند و در اواخر تابستان شروع پاییز هم بارش باران افزایش می باد.

در فصل پاییز: پاییز بهترین فصل برای دیدن دریاچه ی پنج گل است؛ بازی با رنگ های مختلف در این دریاچه بیداد می کند. از ماه مهر تا آذر درجه ی حرارت بین ۷ تا ۱۸ درجه ی سانتی گراد متغییر است. درختان انوه افرای اطراف دریاچه در پاییز برگ هایی به رنگ قرمز آتشین دارند و زیبایی منطقه را چندین برابر می کند.

در فصل زمستان: در این فصل دره جیوژایگو به سرزمینی نقره ای تبدیل می شود. تمامی زمستان برف می بارد و از همه ی درختان قندیل های یخ آویزان می شود، بعضی از قسمت های دریاچه ی رنگارنگ منجمد می شود و بعضی قسمت های دیگر مایع باقی می ماند، میانگین دمای هوا در زمستان ۴ درجه ی سانتی گراد می باشد.

مشخص کردن بهترین فصل سفر برای دریاچه پنج گل کاری بسیار دشوار است و هر فصلی اینجا رنگ و بویی خاص دارد و می توان هر فصل را به طور کامل در این منطقه لمس کرد.
 

دریاچه پنج گل در فصل بهار

دریاچه پنج گل در تابستان

دریاچه پنج گل در پاییز

 

هزینه و دسترسی

بلیت:

برای ورود به پارک ملی باید بلیط تهیه نمایید در فصل های پاییز و تابستان که بازدید بیشتر است قیمت بلیت ۲۲۰ یوان و در فصل زمستان و اوایل بهار که بازدید کمتر است ۸۰ یوان برایتان هزینه در بر دارد.

ساعت بازدید:

در فصل های پر بازدید ساعت ۷ صبح تا ۱۹ عصر و در فصولی که گردشگران کمتری برای دیدن پارک ملی می آیند از ساعت ۸ صبح تا ۱۸ می توانید به پارک ملی جیوژایگو مراجعه نمایید.

وسایل نقلیه:

 اگر قصد سفر با وسایل نقلیه عمومی را دارید از سه طریق زیر می توانید به دریاچه ی پنج گل برسید:

هواپیما: فرودگاه ( Jiuhuang ) حدودا ۸۸ کیلومتر با پارک ملی جیوژایگو فاصله دارد، از این فرودگاه باید با تاکسی و یا ماشین شخصی به سمت منطقه ی جیوژایگو بروید که حدودا ۱ ساعت و نیم الی ۲ ساعت زمان می برد.

اتوبوس: اتوبوس هایی که اختصاصا برای بازدید از پارک ملی در چنگدو وجود دارند از دو ایستگاه اتوبوس ( Chengdu Chadianzi ) و ( Xinnanmen ) استفاده کنید، این اتوبوس ها عموما ساعت ۷ الی ۸ صبح حرکت می کنند و پس از ۱۰ الی ۱۱ ساعت به پارک ملی می رسند.

قطار: قرار است در سال ۲۰۱۹ میلادی از چنگدو به جیوژایگو خط قطار سریع السیری افتتاح شود که این مسیر را زی دو ساعت بپیماید اما هم اکنون برای سفر با قطار باید:

اگر از خطوط غربی استفاده کردید می توانید از یکی از این ایستگاه ها استفاده نمایید: Songpan، Maoxian، Wenchuan، Dujiangyan.

اگر از خطوط شرقی استفاده می کنید یکی از این ایستگاه ها را انتخاب کنید: چنگدو، میانیانگ، Nanping، Pingwu، Jiangyou.

اگر مبدا حرکتان لانژو ( Lanzhou ) است باید یکی از این دو مسیر را انتخاب کنید:

الف ) Lanzhou- Linxia – Ruoergai Grassland – Chuanzhusi – Jiuzhai -Valley.

ب ) Lanzhou – Lueyang – Chengxian – Wudu – Wenxian – Jiuzhai Valley.


آدرس: چین، سیچوان، آبا، جیوژایگو.                                                                                                                      .Address: China, Sichuan, Aba, Jiuzhaigou, Z120County Rd, 九寨沟风景
 


 

 

موقعیت دریاچه پنج گل روی نقشه 




 

 


منبع: karnaval  تعداد بازدید : 1931 نوشته شده توسط: همای آسمان

کلمات کلیدی: 


بازگشت

لینک های مفید خدمات الکترونیکی نماد اعتماد الکترونیکی تماس با ما

logo-samandehi
قم، بلوار سمیه، جنب کوچه 16، همای آسمان
تلفن تماس : 37733105 (025)
دورنگار : 37735857 (025)
پست الکترونیک : info@itabest.com

تمامی حقوق این وب سایت متعلق است به سامانه رزرواسیون آنلاین مراکز اقامتی ایتا