اخبار و تازه های گردشگری یکشنبه 16 آبان 1395 ساعت 10:46

کلیسای تمپلیاکیو در هلسینکی، سازه ای فضایی

کلیسای تمپلیاکیو در شهر هلسینکی فنلاند، یکی از جاذبه‌های برتر گردشگری این است که با سازه‌ی عجیب‌و‌غریب خود، توجه همگان را جلب می‌کند.با ما همراه باشید...

در محله‌ی «تولو»ی شهر هلسینکی، پایتخت فنلاند، در میان یک مجتمع مسکونی معمولی، گویی صحنه‌ای از فیلم «استیون اسپیلبرگ» ظاهر می‌شود. یک ماشین عظیم‌الجثه‌ی خارجی از خواب عمیق بیدار می‌شود و از زمین سربر می‌آورد که به مدت هزاران سال در خواب بوده است. یک سوراخ بسیار بزرگ در سنگ بستر زمین پدیدار شده و گنبد عظیم ربات بیگانه در سطح زمین نمایان می‌شود. تمام داستان این فیلم نشات گرفته از وهم و خیال است اما آن چه در هلسینکی می‌بینید، کاملا واقعی است. اما این سازه‌ی زیرزمینی مرموز یک ماشین یا ربات کشنده نیست؛ برعکس، مکانی برای عبادت است. این محل یک کلیسا است.
  
کلیسای تمپلیاکیو که به «کلیسای صخره‌ای» شهرت دارد، دقیقا در وسط صخره‌های سنگی حفر شده است. سازه‌ی آن را به سختی می‌توان از خیابان مشاهده کرد، چون فقط گنبد مسی آن بیرون از صخره‌ها قرار دارد. بیشتر قسمت این سازه، در زیر زمین قرار گرفته است و نور آن را نور خورشید تامین می‌کند که بر پنجره‌هایی که در مرکز گنبد مسی قرار گرفته‌اند، می‌تابد. دیوارهای سنگی ضخیم دورتادور این سازه را احاطه کرده‌اند. صخره‌های سخت این کلیسا در قسمت داخلی آن تقریبا دست‌نخورده‌اند و روی آن‌ها کاری انجام نشده است و به کلیسا کیفیت آوایی شگفت‌انگیزی بخشیده که مناسب برگزاری کنسرت است. 
 

 
این کلیسا توسط دو برادر معمار، «تیمو و تومو سومالنن» طراحی و ساخته و در سال ۱۹۶۹ افتتاح شد. این کلیسا یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری هلسینکی است و سالانه حدود ۵۰۰ هزار نفر از آن بازدید می‌کنند. 
 

 

منبع: KOJARO  تعداد بازدید : 1581 نوشته شده توسط: همای آسمان

کلمات کلیدی: 


بازگشت

لینک های مفید خدمات الکترونیکی نماد اعتماد الکترونیکی تماس با ما

logo-samandehi
قم، بلوار سمیه، جنب کوچه 16، همای آسمان
تلفن تماس : 37733105 (025)
دورنگار : 37735857 (025)
پست الکترونیک : info@itabest.com

تمامی حقوق این وب سایت متعلق است به سامانه رزرواسیون آنلاین مراکز اقامتی ایتا