اخبار و تازه های گردشگری چهار شنبه 24 شهریور 1395 ساعت 11:55

آبشار پیران / طبیعت کرمانشاه

عشق بازی طبیعت با رنگ ها به هر گوشه ای از ایران منظره ای تازه را تقدیم کرده است. چشم انداز هایی که هر لحظه با دیدنشان جانمان تازه می شود و روحمان غرق در آرامش…

لذت سفر دو چندان می شود وقتی بدانی مقصدت را دستان طبیعت به تصویر کشیده است. وقتی جاده را به شوق رسیدن به جلوه ای تازه طی می کنی، خستگی چندان هم با معنا به نظر نمی رسد. اینکه می دانی با رسیدن به مقصد آرامش، کمترین چیزی است که نصیبت می شود بهترین انگیزه است برای کوله بار بستن و به جاده زدن
 
در گوشه ای از ایران عزیزمان، یکی از همین جلوه های الطاف خداوندی شکوه و صلابتی کم نظیر را به نمایش گذاشته و طبیعت را به حضورش آراسته است. جلوه ای که در کوهستانی زیبا به جوش و خروشش ادامه می دهد تا زیباترین صحنه ها را در قلب طبیعت بیافریند.

راهیِ نیمه ی غربی کشور می شویم و قصد سفر به کرمانشاه را داریم تا آبشار زیبای پیران را ببینیم. باید به سوی شهر سر پل ذهاب برویم و روستای شالان  را پشت سر بگذاریم.
 

 

آبشار پیران / جلوه ای از صلابت و شکوه

تمام آنچه به چشم می آید صلابت و شکوهی وصف نشدنی است که در میان کوهستانی سر به فلک کشیده و تصویری رویایی را در قاب چشمانمان جای کرده است. چه زیباست رقص آب در میان این کوه های سر به فلک کشیده، آب جاری می شود و سقوط می کند تا زیباترین موسیقی اش را تقدیم جهان هستی کند.

غرق در تماشای آبشار بلند پیران می شویم که شکوهش را در سه طبقه به نمایش گذاشته است. سه طبقه بودنش تصویری از آبشار شلماش را پیش چشمانمان تداعی می کند اما صلابتش در کمتر جایی به چشممان خورده است. به هر طرف که نگاه می کنی، چیزی نظرت را جلب می کند، رد آب و فرسایشِ ناشی از آن در جای جای دره و بر روی دیواره ها به چشم می خورند.

این آبشار پر ابهت در دره ای زیبا قرار دارد که سرسبزی اش را مدیون آب این آبشار است. آب آبشار از منطقه ای به نام ریجاب (از شهرهای استان کرمانشاه) سرچشمه می گیرد. آب پس از عبور از روستای ژالکه و سقوطش از آبشار، در میان دره ی هونه جاری می شود و در آخر به روستای پیران می رسد.

سر که می چرخانی چشمت به آبشار کوچک دیگری در روبه روی این آبشار با شکوه می افتد که در طبیعت جاری شده است

 این آبشار مرتفع در چهارمین همایش شورای سیاست‌گذاریِ ثبتِ آثار ملیِ کشور در لیست میراث طبیعی کشور به ثبت رسید.

 

ارتفاع آبشار پیران

در این آبشار سه طبقه، دوطبقه ی بالاتر ارتفاع زیادی دارند اما در طبقه ی پایین آبشار این ارتفاع از نصف هم کمتر می شود. طبقه ی سوم آبشار خودش را در میان درختان پنهان کرده و از بالا دیده نمی شود. ارتفاع این آبشار هنوز به طور دقیق اندازه گیری نشده اما اندازه گیری اختلاف ارتفاعِ نقطه ی بالا و پایینِ طبقه ی سوم با سیستم اندازه گیری GPS ارتفاع ۱۸۰ متر را نشان داده است. همچنین به استناد سایر منابع، آبشار از بالای صخره ها تا پایین ترین نقطه ی آن ارتفاعی برابر ۱۵۰ متر دارد که اگر فرسایش قسمت بالایی آبشار و ایجاد دره ای تنگ در آن قسمت را در نظر بگیریم، ارتفاع قسمت آبریز حدود ۱۰۰ متر تخمین زده می شود.

بنا بر اعلام کارشناس میراث فرهنگی  سر پل ذهاب، این آبشار ارتفاعی بیش از ۱۶۰ متر را دارا می باشد. در اینجا این سوال پیش می آید که چرا در منابع اینترنتی لقب بلندترین آبشار ایران، به آبشار لاتون گیلان با ۱۰۵ متر ارتفاع اختصاص یافته است؟!!

  

دیدنی ها و تفریحات

مناظر تماشایی، بساط خود را در سراسر این منطقه پهن کرده اند. کوه های سر به فلک کشیده در همه جا به چشم می خورند و وسوسه ای عجیب را برای ثبت تصاویر به یاد ماندنی به جان آدم می اندازند. عکاسی در این منطقه لذتی وصف نشدنی را به همراه دارد پس در منطقه گشتی بزنید و حواستان را برای شکار عکس های زیبا جمع کنید.

لذت آب تنی و شیطنت در این فضا خاطره ای به یاد ماندنی را در ذهنتان به یادگار می گذارد که از به یاد آوردنش خسته نخواهید شد.

صلابت و شکوه این آبشار، سالانه کوهنوردان زیادی را به سوی خود می کشاند تا لذت فرود از ارتفاعات بالای آبشار به پایین را تجربه کنند چرا که به سبب ارتفاع بلند و دیوار مانند صخره ها صعود از آن ممکن نیست. پس اگر از علاقه مندان به کوه نوردی هستید و با اصول آن آشنایی دارید معطل نکنید و به جاده بزنید.

 باغ های انجیر، زردآلو، انار و همچنین درختان با شکوه چنار، تبریزی و گردو دردره ی پیران جلوه ای خاص به طبیعت این منطقه بخشیده اند

 

دوچرخه سواری در این منطقه طرفداران زیادی دارد و علاقه مندان به این رشته در این منطقه دیده می شوند. برنامه های هیجان انگیزی توسط ورزشکاران حرفه ای همچون اسلک لاین نیز در این منطقه اجرا می شود و طعم به یادماندنی از هیجان را القا می کند.

 


 

امکانات آبشار پیران

در فاصله ی ۴۰۰ متری آبشار پارکینگی برای پارک ماشین ها وجود دارد. سرویس های بهداشتی و آلاچیق ها در فاصله ی ۳۰۰ متری آبشار ایجاد شده اند. مسیر پارکینگ تا پای آبشار نیز سنگفرش و برای دسترسی از پای آبشار به طبقه ی میانی راه پله ای ایجاد شده است.

هزینه ها

استفاده از این امکانات و خدمات رایگان است اما در ایام افزایش مسافرت ها و شلوغیِ منطقه، به منظور خدمات رسانی بهتر مبلغ ۲۰۰۰۰ ریال از هر وسیله ی نقلیه دریافت می شود.
 


 

نام آبشار

 

این آبشار به دو نام شناخته می شود. معروف ترین نامش پیران است که از نام روستایی به همین نام در پایین دست آبشار ناشی می شود، نام دیگرش ریجاب و تغییر یافته ی کلمه ی ریژآوو به زبان کردیِ کرمانشاهی می باشد. این نام از دو بخش ریژ و آوو به معنای ریختن و آب تشکیل شده است.
 


 

بهترین فصل سفر

کرمانشاه به دلیل قرارگیری در اقلیم کوهستانی در ماه های سرد سال برفگیر و سرد است. در فصول گرمِ سال این منطقه، آب و هوای مطبوعی را به ساکنان زمین هدیه می دهد و مقصد خوبی برای سفرهای تابستانی به شمار می رود. البته نباید فراموش کنیم که جلوه های طبیعت در هر فصلی دیدنی و تماشایی هستند.
 


 

کجا بمونیم؟

برای سفر به آبشار پیران نگران اقامت خود نباشید. می توانید در مرکز کرمانشاه اقامت کنید، در این صورت با آبشار ۲ ساعتی فاصله خواهید داشت. گزینه ی دیگر اقامت در شهر اسلام آبادِ غرب است که در ۷۲ کیلومتری آبشار قرار دارد. راه دیگر اقامت و کمپینگ در طبیعت است که البته لازمه ی آن آشنایی به اصول کمپینگ می باشد.
  

 راه دسترسی

برای رسیدن به این آبشار دو مسیر پیش روی شما است:

مسیر اول 

اگر قصد سفر به آبشار پیران را دارید به سوی کرمانشاه بروید و مسیرتان را تا شمال شهر سر پل ذهاب به سمت روستای پیران ادامه دهید، حالا وارد جاده خاکی ناهمواری می شوید که پس از طی ۲ کیلومتر به محلی که به عنوان پارکینگ در نظر گرفته شده است می رسید، پس از حدود ۱۵۰۰ متر پیاده روی آبشار را پیش روی خود می بینید، قسمتی از این مسیر سنگفرش شده و مناسب پیاده روی است.

مسیر دوم

برای آنکه آبشار را از نمایی متفاوت به تماشا بنشینید به سوی منطقه ی ریجاب بروید و خودتان را به روستای ژالگه برسانید. در کنار این روستا راهی به بالای صخره های مشرف به آبشار در ارتفاع ۲۰۰ متری از زمین منتهی می شود، صلابت و شکوه آبشار از این نما بسیار خاص و جذاب است، پس از تماشای آبشار از این نما  می توانید ۴۵ کیلومتر ماشین سواری کنید و به پای آبشار برسید.
 


منبع: http://karnaval.ir/piran-waterfall-kermanshah/  تعداد بازدید : 932 نوشته شده توسط: همای آسمان

کلمات کلیدی: 


بازگشت

لینک های مفید خدمات الکترونیکی نماد اعتماد الکترونیکی تماس با ما

logo-samandehi
قم، بلوار سمیه، جنب کوچه 16، همای آسمان
تلفن تماس : 37733105 (025)
دورنگار : 37735857 (025)
پست الکترونیک : info@itabest.com

تمامی حقوق این وب سایت متعلق است به سامانه رزرواسیون آنلاین مراکز اقامتی ایتا