اخبار و تازه های گردشگری شنبه 6 شهریور 1395 ساعت 4:55

آبشار شلماش | طبیعت خروشان سردشت


در سرزمینی زندگی می کنیم پر از جاذبه های زیبای خدادادی

به هر طرف که می نگریم جاذبه ای خودش را به ما می نمایاند که شاید چشم برداشتن از آن کار هر کسی نباشد .دستان هنرمند طبیعت در هر جای اثری دیدنی را پدید آورده است . گاه قله ای را درقلب کوهستان به تصویر کشیده  ، گاهی سرکی کشیده به دشت و بیابان و نمایی دیگر را ساخته و خلاصه یک جوری خودش را در قاب چشمانمان جا کرده است .
 
طبیعت هر جا که باشد جلوه ای تازه خلق می کند و تصویری تازه را به نمایش می گذارد . کافیست تا جانمان را به جانش گره بزنیم تا زیباترین هدیه ها را با دستانی سرشار از سخاوت نثارمان کند . مهمان طبیعت شدن تجربه ای است که صدها بار هم ارزش امتحان کردن دارد . به شرطی که بدانی کدام تصویرش باب طبع توست و آرامش را به تو هدیه می کند .
 

 
امروز ما هم راهی طبیعتی زیبا می شویم . مقصدمان جایی دراستان آذربایجان غربی است . چشمانمان را به دیدن تصویر زیبایی مهمان می کنیم تا خستگی ها از تنمان در برود . به تماشای آبشاری زیبا می نشینیم که چهره ی این استان را مزین کرده است به وجودش
 


به شهر سردشت می رویم

پس از گذر از جاده ها به شهری زیبا  در دل رشته کوه‌های مرزی و در ۳۵کیلومتری اقلیم کردستان عراق می رسیم . شهری به نام سردشت که هموطنان کرد زبان در آن سکنی گزیده اند . آن را به نام زردشت هم می شناسند . گرچه این شهر خاطره ی تلخ بمباران شیمیایی در جنگ ایران و عراق را با خود به یدک می کشد اما هنوز لبخند بر صورت مردمانش جای دارد و زیبایی هایش مرهمی بر این زخم گذاشته اند
زیبایی های این شهر یکی دو تا نیست . اما ناگزیریم از انتخاب و رفتن به سمت مقصدی که انتظارمان را می کشد . از این شهر فاصله می گیریم تا به ۱۰ کیلومتری جنوب آن برسیم و دمی در طبیعت آرامش را تجربه کنیم.

 


 

آبشار شلماش | طبیعت خروشان

پس از گذر از جاده ای جنگلی و تماشایی به مقصدمان می رسیم . آبشار خروشانی با ارتفاع ۵۰ متر که در دره ای سرسبز و در کنار جنگل های پراکنده جا خوش کرده و منظره ای تماشایی به وجود آورده است . آب خروشان خودش را از بالا به پایین پرتاب می کند و قطرات آب را به همه جا می ریزد . صدای غرش آب شنیدنی است وقتی که با تمام وجود سرریز می شود تا زیبا ترین صحنه ها را به وجود بیاورد
 


 

همه چیز در یک آبشار خلاصه نمی شود . پدیده ای که پیش رویمان قرار دارد آبشاری سه طبقه است که طبقات آن به موازات یکدیگر و  پشت سرهم قرار دارند و هر یک زیبایی های خاصی را به نمایش می گذارند. محوطه ی بازدید از آبشار به نحوی در نظر گرفته شده است که ابتدا نمایی کلی از آبشار و از بالای دره ای که آبشار به آن می ریزد قابل مشاهده است . برای دیدن طبقات دیگر و رسیدن به پای آبشار و رودخانه ی پایین آبشار کافیست از پله های تعبیه شده پایین بروید تا شاهد نماهای دیگری از آبشار باشید . در طبقه ی میانی حتما توقف کنید چرا که بهترین دید را خواهید داشت. فقط حواستان باشد که در کنار آبشار از لمس قطره های آب در امان نخواهید بود.
 


 

این آبشار نتیجه ی جوش و خروش رودخانه زاب کوچک است که بر روی گسل بزرگی در مسیر فرعی روستای آلمان و شلماش قرار گرفته است
 


 

تفریحات و امکانات

با ورود به این منطقه ی زیبا و تماشای اولین آبشار چشم هایتان خیره خواهد شد . اما با تماشای مناظر زیبای کوهستانی از شنیدن صدای طبیعت غافل نشوید . گوش بسپارید به صدای آبشار خروشان شلماش و ترنم زیبای طبیعت که زیباترین موسیقی زندگیتان خواهد بود .
 


 

  کمی که به آبشار نزدیک شوید زیبایی سنگ های تشکیل دهنده ی آبشار شما را در خود فرو خواهد برد
 

 

اگر رفت و برگشت از ۳۸۵ پله را به جان می خرید می توانید زیباترین صحنه ها را در کنار آبشار شاهد باشید . با پایین رفتن از پله ها به اعماق دره خواهید رفت و هر لحظه قطرات آب بیشتری شما را لمس خواهند نمود . شاید هم هوس کردید تنی به آب بزنید و حسابی لذت ببرید

حواستان باشد که لذت عکاسی در چنین فضایی را هیچوقت از یاد نخواهید برد و عکس ها می تواند بهترین ترسیم کننده ی خاطرات شما باشند . اگر با اصول عکاسی از آبشار آشنایی داشته باشید بهترین تصاویر را در شلماش ثبت خواهید کرد . شاید خوش شانس بودید و با دوربین خود توانستید رنگین کمانی را در نزدیکی آبشار شکار کنید .

بساط یک پیک نیک را با خود ببرید تا در کنار دوستان و خانواده ی خود لحظات خوبی را رقم بزنید . پیک نیک در فضای تفرجگاهی نزدیک آبشار تجربه ی متفاوتی را برای شما به ارمغان می آورد .

مسیر کوهستانی به اعماق دره با پله و حصار باز سازی شده و برای همه در دسترس است . توصیه ی ما به شما  پایین طبقه اول و بالای طبقه دوم است که بهترین منظره را برای شما به نمایش می گذارد. به پایین ترین پله که برسید دقیقا در کنار آبشار خواهید بود و قطرات آب لحظه ای دست از سر شما برنمی دارند.
 


 

استقبال زیاد مردم از تماشای این آبشار باعث شده است تا امکانات مطلوبی ازجمله پارکینگ، سرویس بهداشتی، فروشگاه، رستوان و کبابی در محوطه ایجاد شود تا راحتی بیشتری برای مسافران فراهم شود.

نام آبشار

منطقه ای که آبشار در آن قرار دارد یک منطقه ی کرد نشین است و در زبان کردی شلماش به معنی تخته سنگی بسیار بزرگ به کار می رود . این نام گذاری می تواند در نتیجه ی ارتفاع این آبشار و سنگی بودن بافت منطقه صورت گرفته باشد .
 

کجا بمونیم ؟

در شهر سردشت هتل و مهمانسرا وجود دارد و شما می توانید از آنها استفاده کنید . با اقامت در این شهر در عرض ۲۵ دقیقه به آبشار می رسید . اقامت در ارومیه هم می تواند یکی از گزینه های شما باشد اما توجه داشته باشید که در این صورت ۴ ساعت با آبشار فاصله خواهید داشت. کمپینگ در طبیعت هم می تواند  برای شما لذت بخش باشد به شرطی که با شرایط کمپینگ آشنایی کامل داشته باشید.
 

بهترین فصل سفر

طبیعت در هر فصل رنگ تازه ای به خود می گیرد و مناظر تازه ای را به نمایش می گذارد اما با توجه به اینکه منطقه ای کوهستانی شلماش را در بر گرفته است ، زمستان های سرد و خشکی دارد . بهترین فصل سفر به این منطقه ی زیبا فصل بهار و تابستان است که هوا کمی معتدل تر شده است . پرآب ترین زمان آبشار در اردیبهشت ماه است اما توجه داشته باشید  که تا  اواسط اردیبهشت ماه سرما دست از سر منطقه بر نمی دارد . شاید خرداد مطلوب ترین سفر را برای شما رقم بزند  و مناظر زیبایی را پیش روی شما بگذارد.
 

تابستان که می شود آب رودخانه شروع به کم شدن می کند و در اواسط تابستان حوضچه ی پایین آبشار با خزه های داخلش مانند یک الماس سبز رنگ به نظر می رسد . پاییز رنگارنگ جلوه ای تازه به آبشار می دهد و در زمستان این آبشار یخ می زند.

با این حال قبل از اقدام به سفر حتما شرایط آب و هوایی را بررسی کنید .

 

عکس های زیر آبشار شلماش را در فصول مختلف سال به تصویر کشیده اند

راه دسترسی

اگر هوس تماشای این آبشار زیبا را در سر دارید راهی جاده شوید و به سردشت بروید . حالا شما تنها ۲۵ دقیقه با آبشار فاصله دارید . از سردشت  وارد یک جاده ی کوهستانی آسفالته شوید که به سمت روستاهای مراغان و شلماش می می رود . حواستان باشد که زیبایی های جاده ، مانع رفتن شما به آبشار نشوند و شما را در خود غرق نکنند. قبل از رسیدن به روستای شلماش محوطه ی زیبای آبشار را خواهید دید . نگران گم شدن در مسیر نباشید . تابلوهای راهنما در سراسر مسیر شما را کمک خواهند کرد .
 

تصاویر زیر آبشار شلماش را در نهایت خروش و طغیان نشان می دهند
 

 


 

 منبع: http://karnaval.ir/shalmash-falls-sardasht/  تعداد بازدید : 1542 نوشته شده توسط: همای آسمان

کلمات کلیدی: 


بازگشت

لینک های مفید خدمات الکترونیکی نماد اعتماد الکترونیکی تماس با ما

logo-samandehi
قم، بلوار سمیه، جنب کوچه 16، همای آسمان
تلفن تماس : 37733105 (025)
دورنگار : 37735857 (025)
پست الکترونیک : info@itabest.com

تمامی حقوق این وب سایت متعلق است به سامانه رزرواسیون آنلاین مراکز اقامتی ایتا