اخبار و تازه های گردشگری یکشنبه 27 تیر 1395 ساعت 9:53

فرش ترکمن و کردی خراسان شمالی ثبت جهانی شد

فرش دستباف ترکمن جرگلان و بجنورد و فرش دستباف کردی خراسان شمالی با پیگیری اداره‌ی صنعت معدن و تجارت خراسان شمالی در فهرست سازمان جهانی مالکیت فکری وایپو ثبت شد.«یحیی نیکدل» مدیرکل صنعت معدن و تجارت خراسان شمالی بیان کرد که پیگیری ثبت این تولیدات از دوسال گذشته شروع شد که در سال ۹۴ فرش‌های دستباف ترکمن جرگلان و بجنورد و فرش دستباف کردی خراسان شمالی به ثبت ملی رسید.
وی افزود که با پیگیری‌های انجام‌شده یک سال پس از ثبت ملی این محصولات، در ۲۵ خرداد ۹۵ فرش دستباف ترکمن جرگلان و بجنورد و فرش دستباف کردی خراسان شمالی در فهرست سازمان جهانی مالکیت فکری به نام ایران ثبت بین‌المللی شد.
نیکدل بیان کرد که ۲۲ هزار بافنده‌ی فرش دستباف در خراسان شمالی فعال هستند که به طور میانگین ۳۰ درصد بافندگان بیشتر در شهرهای بجنورد راز و جرگلان و مناطقی از مانه سملقان به تولید فرش ترکمن می پردازند و ۷۰ درصد نیز به تولید فرش کردی در استان مشغول هستند .
سازمان جهانی مالکیت فکری (وایپو) یکی از ۱۶ آژانس تخصصی سازمان ملل متحد است. وایپو در پی امضای توافقنامه‌ای در استکهلم در سال ۱۹۶۷ «برای تشویق آثار خلاقانه در راستای حمایت از مالکیت معنوی در جهان» تأسیس شد و مقر آن در ژنوی سوئیس قرار دارد.
هم‌اکنون ۱۸۴ کشور عضو وایپو هستند و این سازمان ۲۴ معاهده بین‌المللی را مدیریت می‌کند که یکی از آن‌ها موافقتنامه لیسبون، ویژه‌ی حمایت از اسامی مبدأ و ثبت بین‌المللی آن‌ها، است.


منبع:   تعداد بازدید : 1010 نوشته شده توسط: همای آسمان

کلمات کلیدی: 


بازگشت

لینک های مفید خدمات الکترونیکی نماد اعتماد الکترونیکی تماس با ما

logo-samandehi
قم، بلوار سمیه، جنب کوچه 16، همای آسمان
تلفن تماس : 37733105 (025)
دورنگار : 37735857 (025)
پست الکترونیک : info@itabest.com

تمامی حقوق این وب سایت متعلق است به سامانه رزرواسیون آنلاین مراکز اقامتی ایتا